През последния зимен месец февруари има доста студени ветрове, а в ясни нощи термометърът пада на доста градуси под нулата. Но дните все пак нарастват, слънцето по-често и по-често се показва, а понякога се случва да духне и южнякът, че някои овошки да разцъфтят. За предпочитане е толкова ранна пролет да няма, но така или иначе през февруари започват пролетните полски работи. В цветната градина се извършва резитбата на някои декоративни храсти, както и на храстите, използвани за жив плет. Към края на месеца купчинката пръст около розите става вече излишна и може да бъде премахната. От втората половина на февруари, в зависимост от метеорологичните условия, се засяват семената на на някои цветя като на топкарамфила, декоративния слънчоглед, ароматния грах, годецията и ешолцията направо на избраните им места в градината. Засяват се и семената на някои цветя като лобелията, салвията, петунията на топло, в сандъчета и в саксии, за получаване на разсад. Разбира се, тези ранни работи в дворната градина не отменят грижите за стайните растения - поливат се, подхранват се, но много фажно е и да се почистват листата от полепналия прах. Така ще имат повече светлина.
Февруари е месецът, който хем ни приближава до пролетта, хем зимният студ напомня за себе си с огромна сила. Вярно е, че и през този месец се случват силни и продължителни затопляния, но земята е покрита с плътна мразовита покривка. Как обаче се чувстват растенията?
Снегът в нашите ширини е велико благо за всичко живо, дори и за растенията, които в това време са в състояние на покой. Под топлото снежно одеяло не са опасни дори и най-големите студове. Така например много коренови декоративни растения, които не се отличават с особена студоустойчивост, под 25-35 см снежен слой са способни да издържат кратковременни студове. Ако обаче няма сняг, те може да бъдат покосени и при минус 10-15 градуса.
Най-добре е, когато снегът е рохкав и равномерно покрива почвата. Тогава е като леко пухкаво одеяло, което задържа топлото. Много е лошо, когато след разтопяването на снега върху почвената повърхност се образува ледена кора. Тя възпрепятства достъпа на въздух до растенията, които и през зимата не престават да живеят и дишат. В този случай трябва да разбивате ледената кора и да хвърляте в лехите снега от пътечките.
По тази причина не си правете и пързалка на моравата. Тревата се отличава с по-голяма студоустойчивост, отколкото цветята, но много страда от липсата на въздух и бързо загнива. Това е причина през пролетта да се ядосваме на образувалите се петна без трева.
Японската острица се чувства добре и в студените безснежни дни
В южните райони на страната ни, където снегът през зимата не се задържа дълго време, пред градинарите стои проблемът със зимното озеленяване на отделни участъци от градината. За неговото решение най-подходяща е острицата, която е родом от Япония и съхранява декоративността си дори и през студените дни на годината. Особено привлекателен е сортът Icedance, чиито листа имат жълто-бели краища. Острицата не е капризна към вида почва. Достатъчно е да е рохка и за предпочитане богата на хумус. Размножава се чрез стелещите се ластуни и образува плътни килими, като не позволява на плевелите да попаднат дори и под дърветата. Цъфти през април, а на височина достига до 40-60 см.
Калина цъфти в студа, но не го обича
Някои храсти не чакат пролетта и започват да цъфтят още през февруари. Към най-нетърпеливите се отнася хибридната калина, която е получена от ароматната и едроцветната калина. Това е листопаден, бавно растящ храст, висок 2-2.5 метра. Розовите цветове на сорта Dawn имат възхитителен аромат. Цъфти през февруари, защото е онаследила качествата на една от родителските форми. Това е ароматната калина, или калина ферери, която е родом от северните части на Китай. Тя може да покаже цветовете си дори и през декември, ако се случи той да не е мразовит. Падне ли сняг, цъфтежът ще спре и отново ще се възобнови през февруари-март. Тази калина представлява висок 2-3 метра слабо разклонен храст. Централните клони растат вертикално, а периферните настрани. Развива плитка коренова система. Листата се обагрят през есента в кирпичено червено или в пурпурно. Пъпките имат розова окраска. При разпукването си цветовете са бели и имат аромат на ванилия.
Растенията от тези два вида обичат слънцето и богатата на хранителни вещества градинска почва. Не трябва да допускате тя да изсъхва. За съжаление и двата вида не са достатъчно зимоустойчиви. За тях са подходящи само райони с мека зима.
Сега е моментът за размножаване на хризантемите
За размножаване на хризантемите, засадени през есента в саксия или контейнер, се изрязват млади филизи, които растат в основата на стеблата (но не и страничните). Те се нарязват на резници с дължина 5-8 см, премахват се долните листа, а горните се съкращават наполовина. Долният край на резника се потапя с растежен биостимулатор и се засажда в малка саксийка, а когато резниците са повече, може да се направи в сандъче. При направата на резници трябва да използвате само чиста ножица или чист остър нож. Долният срез се прави по средата на междувъзлията, а горният - на 2-3 мм над лист. Долният край на резника се поставя в слой чист пясък, така че да не се докосва до почвения слой.
Вкореняването на хризантемите протича успешно при температура 15-18 градуса, под стъкло, на светло място, но не на слънце. След около месец, когато се образуват корени на младите растения, те се пресаждат в саксия с диаметър 8 см, а при достигане на 20 см височина върховете им се прищипват.
Бонсай в макси форма
Хвойновите дървета и храсти, формирани като бонсаи, са необичайно красиви, ценят се високо и са доста скъпи. Тисът, елата или подокарпусът може да станат главната забележителност във всяка градина. За да се превърнат клонките на хвойновите дръвчета в красиви фигури или пък да станат като топки, трябва да се занимавате постоянно с тяхното формиране чрез резитба.
Първата резитба се провежда през април-май, когато новите клонки едва-едва започват да растат. В този момент те само се подравняват с ножиците. А към основната, коригираща резитба, се пристъпва през август.
Растенията се подкастрят в мрачни дни, за да се избегне заболяването им от сиви петна заради усиленото изпаряване на влагата.
"Възглавничките" на края на клонките се формират с градински ножици за резитба на храсти, а за по-малки корекции се използва секатор.
Приятни багри в сивия сезон
Вечнозелените многогодишни тревисти растения, които съхраняват привлекателния си вид и през зимата, може да се преброят на пръсти. Сред тях особено се цени горската млечка от сорта Purpurea. Това растение е високо 30-40 см, със зелени листа, които през зимата придобиват ярка окраска - от пурпурночервена до цвета на червено дърво. Стъблата й са също червени. През април на тази млечка се появяват цветове със зелено-жълти чашевидни прицветници, които контрастират красиво с червените листа. Растенията се нуждаят от сенчесто или полусенчесто място. При благоприятни условия това растение се размножава самостоятелно.
Камбанките: ранен посев - ранен цъфтеж
Многогодишните камбанки от някои видове много бързо се размножават чрез семена. Така е например с най-разпространената кампанула персицифолия, както и по-рядко срещащата се кампанула лактифлора и най-ниската, незаменима в алпинеума кампанула карпатика. За да отгледате тези камбанки, трябва да започнете със засяването на семената им за разсад още сега, през февруари, но не по-късно от средата на март.
Засейте семената по повърхността на влажен субстрат, без да ги покривате с почва, а само леко ги притъпчетe с дъска за притъпкване. Разположете посева в прозрачен плик и го поставете на светло място (но не под преките слънчеви лъчи). Идеалната температура за покълване на семената е около 15 градуса. Не допускайте пресъхване на субстрата.
В края на май готовият разсад след закаляване се засажда на постоянното му място в градината. Растенията ще цъфнат през лято.
Необходимо е да изтръсквате клоните
Снежните шапки на дърветата са много красиви. Но мокрият сняг през нощта може да се превърне в лед и става реална опасност за растенията, особено ако те са вечнозелени. Под тежестта на такъв сняг клоните на дръвчетата и храстите лесно се чупят. Могат да пострадат и многогодишните декоративни растения, например мискантусът или бамбукът. Затова трябва редовно да стръсквате от клоните на растенията падналия сняг, докато е пресен. Най-лесно това можете да направите с помощта на гребло, като почуквате с обратната му страна клоните близо до стеблото.
Съвети
1.Изберете си семена от пазара за едногодишните и многогодишните цветни култури. Без да бързате, проучете информацията, която се съдържа на обратната страна на пакетчето, особено за неизвестните ви растения. Обърнете внимание на датата, до която семената запазват кълняемостта си. Откажете се от покупката, ако тази дата не се вижда или редом с нея е написана друга.
2.В началото на месеца засейте разсад за едногодишните карамфили Шабо, градинския чай, бегонията, а от многогодишните - мушкатото. Разсада може да отгледате в пластмасови или дървени сандъчета. Не забравайте, преди да насипете в тях хранителния субстрат, да проверите дали са отпушени дренажните отвори и да оформите пласт с дебелина ооколо 0,5-1 см от промит речен пясък.
3. В края на месеца засейте семена за производството на разсад на агератума, кобеята, лобелията, петунията и тученицата. Те се засяват върху влажен пясък, който е насипан на повърхността на субстрата. Поставете посева в прозрачен найлонов плик и го дръжте на светлина, като го предпазвате от преките слънчеви лъчи. Посевите на останалите култури посипете с пясък и също покрийте с найлон: до появяването на кълновете те могат да се държат както на светлина засенчени, така и на тъмно.
4.Попълнете запасите си от минерални торове: азотни (амониева селитра и карбамид), фосфорни (за предпочитане двоен суперфосфат) и калиеви, но такива, които не съдържат хлор. Не е лошо да имате и комплексни торове (NPK), които съдържат всички макроелементи, а също така и нужните на растенията микроелементи. Тези торове са особено ефективни за подхранване.
Стаи и балкони
Лахеналията
Лахеналията прилича на зюмбюл. Тя е родом от Южна Африка. Представлява луковично растение, което все още е малко известно като стайна култура. Неговите ароматни цветове, разположени на високи до 30 см здрави цветоноси, се разкриват в прохладно помещение в разгара на зимата. В това време трябва да държите лахеналията при понижена температура - от 5
до 12 градуса. Ако я повишите, листата ще се изтеглят, а ярката окраска на цветовете ще започне да бледнее. Почвеният субстрат за лахеналията трябва да бъде лек (пясък с глинесто-песъчлива почва) и винаги умерено влажен. В периода на цъфтеж се полива умерено, а след като увехнат листата (обикновено това се случва през март), поливането се прекратява до септември. През това време настъпва период на покой за растението. През есента луковиците се засаждат в саксия със свеж субстрат, за да съберат сили за поредния цъфтеж на растението, който започва през януари.
Лахеналията се размножава през есента чрез детките на луковиците, които се образуват в достатъчно количество.
Стрелицията се нуждае от постоянни грижи
Екзотичната кралска стрелиция понася безболезнено сухия и топъл въздух (повече от 20 градуса) в продължение на дълго време, ако се намира на светло място. Но и температура в границите на 5-15 градуса също се счита за нормална за това растение. Трябва да я поливате умерено - нейните дебели, месести коренища могат лесно да загният, когато субстратът е прекалено влажен.
От март до октомври трябва да подхранвате стрелицията един път на месец. Увехналите листа се отрязват до основата.
За сведение: растенията, получени от семена, ще цъфнат няколко години след засяването им.
Ново мушкато от стар храст
Младите клонки на мушкатото, които са се появили през зимата, могат да се изрежат и да се използват за размножаване. Резниците трябва да имат дължина 8-12 см и 3-4 листа. Прищипете растежната пъпка. Поставете резниците в съд с вода, но без да потапяте листата. Съдът трябва да настаните на добре осветено място, но не на пряко слънце. Доливайте вода, за да компенсирате изпаряването й. Премахвайте пожълтелите и изсъхнали листа. Когато корените израстат до 2-3 см, засадете резниците в саксии. Първите няколко дни засенчвайте, а след това осигурете максимално осветление. Не допускайте пресъхването на субстрата. Формирайте храстчетата чрез резитба и прищипване.
Семената на едногодишните се засяват
Засейте едногодишните цветни култури. Агератумът, лобелията, петунията растат най-добре на светлина, като засенчвате посева от преките слънчеви лъчи. До появяването на растенията на флокса дръжте съда на тъмно. Целозията и кобеята можете да държите както на светло, така и на сянка до поникването. За лобелията е достатъчна и температура 15-20 градуса, за останалите обаче са нужни 20-24 градуса.
Как да съхраним цикламите
Цъфтящите в стаята циклами често загиват. За да цъфтят по-дълго, наливайте вода в подложката им или по края на саксията. Най-важното е да не допускате водата да попада на клубенолуковицата, в основата на дръжките на листата или на пъпките. Освен това не чупете части от изсъхналите листа или увехнали цветове. Това трябва да се прави в основата, до клубенолуковицата. Цикламите не понасят топлото. Те цъфтят добре и запазват листата си в светло и прохладно място. Оптималната температура за тях е 6-8 градуса.
Съвети
1.Растенията в зимната градина не трябва да се поливат прекалено често. При понижението на температурата и в периода на покой те не се нуждаят от толкова много влага. Освен това излишъкът на вода може да доведе до загниване на корените. Трябва да поливате само тогава, когато почвата в саксията е станала съвсем суха.
2.В края на февруари слънцето вече е достатъчно силно и може да причини пригори по някои растения. Пазете ги. Трябва да обърнете особено внимание на тези саксии, които са на первазите на прозорците.
3.Не забравайте да проветрявате помещенията. При тази операция обаче растенията не трябва да се намират на пътя на въздушното течение. Те са в състояние да издържат кратковременното захлаждане в стаята, но не и да устоят на течението.
4.Пикирайте разсадите, които сте получили от семената на карамфилите Шабо, градинския чай, циганчето и др. Не подценявайте тази практика. Тя е от значение за по-доброто развитие на корените.
Thursday, January 29, 2009
Грижи за цветята през февруари
Най-добре е да засявате различните цветя в отделни съдове. Така може да ги настанявате според конкретните условия и съобразно специфичните им изисквания. Освен температурата, имайте винаги предвид също влагата и светлината.
Публикуван от ina в 9:24 AM
0 коментара:
Post a Comment